"Oh természet, oh dicső természet!
Mely nyelv merne versenyezni véled?
Mily nagy vagy te! mentül inkább hallgatsz,
Annál többet, annál szebbet mondasz"
(Petőfi Sándor: A Tisza)
Ábrahámhegy hazánk - természeti értékek szempontjából - egyik legváltozatosabb, legértékesebb tájegységének, a Balaton-felvidéknek szívében terül el. Ezt a tájegységet D-DK felől Közép-Európa legnagyobb tava, a Balaton É-ÉNY felől a Veszprém-Nagyvázsony-Devecser törésvonal, az Eger-víz patak völgye határolja. Földtani és vízrajzi különlegességekben bővelkedő táj ez, növény- és állatvilága számos ritka fajt foglal magába.
Ábrahámhegy közvetlen környéke: a Tapolcai-medence bazalt tanú-hegyeivel és gazdag növényzetű mocsári- és láprétjeivel, a Káli-medence "kőtengereivel", valamint 7 védett állat- és növényfaj utolsó menedékeként szolgáló nedves rétjeivel már hosszabb ideje élvezi a védettséget. Az Ábrahámhegy községhez tartozó területek csak néhány éve kapták meg a védettséget, így az Örsi-hegy, illetve a Szilvádi-hegy Salföld felé néző lejtői.
A természeti értékek első csoportját a földtani különlegességek alkotják. Területünkön a Balaton-felvidék jellegzetes kőzete, a kedvelt és elegáns építőkő, az ún. Permi vörös homokkő alkotja a dombokat.
Dél-kelet felé haladva ez a nagyon kemény, de jól hasadó kőzet már inkább szürkés színű Örs határában, Nyugat felé, pedig már el is tűnik a felszínről. A szél és a csapadék preparálta ki az Örsi-hegy Balaton felé néző szegélyének impozáns sziklaképződményeit, a Bagoly-követ és a Róka-sziklát, de nem kevésbé szép ennek a mintegy 350 millió évvel ezelőtt keletkezett kőzetnek megjelenése a - ma már sajnos egyre jobban beépülő - Bökhegyen.
Különleges - és ma már természetvédelem alatt áll - az Örsi-hegy növény- és állatvilága. Az alig háborgatott erdőket a mediterrán jellegű szárazabb, melegebb éghajlatot kedvelő tölgyesek alkotják. A hegytetőn és a délies lejtőkön a csertölgy, - többszáz éves, csodálatos példányai a Klastrom-völgyben láthatók, - míg a szűkebb, hűvösebb völgyszakaszokon a kocsánytalan tölgy és a gyertyán fordul elő.
Az irtásokat boróka lepi el. Az erdők és tisztások rendkívül gazdag aljnövényzetében 9 féle védett növényfaj, köztük a fekete kökörcsin, az orchidea-félékhez tartozó agár-kosbor, bíbor-kosbor jelenik meg.
Ebben az erdőben található a Nemzetközi Természetvédelmi Szervezet Vörös Könyvében - azaz a legveszélyeztetettebb fajokat felsoroló jegyzékben - szereplő bogár, az aranyos bábrabló. Ez az utolsó menedéke hazánkban e fajnak! További ritkaság a nagytestű, ragyogó fémes színű dunántúli kékfutrinka, az aranypettyesfutrinka, bőrfutrinka és számos, meleg tölgyesekben élő, díszes levélbogár faj, köztük a nyolcpettyes levélbogár, amelynek összesen 4 lelőhelye ismert a Kárpát-medencében. Védett, mert rohamosan fogy, az ábrahámhegyi erdőkben még gyakori nagy szarvasbogár és orrszarvú bogár is.
Az Örsi-hegyen, és főleg a Szilvádi-hegyen található nagy kiterjedésű csarabosnak nemcsak tájképi szépsége megragadó (ősszel messziről világító lila szőnyeget al-kotnak virágai), hanem ez ad otthont a kiemelt értékű és ritkaságú lepkéknek és bogaraknak is. A Szilvádi-hegy csarabosából 90 (!) lepkefajt mutattak ki, köztük a pompás színezetű, csak itt élő, kis csarablepkét, vagy a ragyogó boglárkalepke-fajokat. Nem kevésbé ritka és értékes a csarabosokhoz kapcsolódó borókákban fejlődő bogárfaj, a borókacincér sem. A csarabnak ez a terület a legnyugatibb előfordulási helye a Kárpát-medencében!
Külön említést - és védelmet - érdemel a Burnót patak völgye. A patak vizes élőhelyéhez csatlakozóan (a homokbánya és a volt malom közti szakaszon) rendkívüli fajgazdagságban fordulnak elő a kérészek, álkérészek, szitakötők, fátyolkák - csupa olyan faj, amelyek fejlődése az itt még tiszta patakvízhez kötődik.
Ami ezen kincsek pusztulását érinti, területünket az akác térhódítása veszélyezteti, az erdők, a csarabos kiszáradása, - leginkább azonban az emberi tevékenység: a fák kivágása, a növények pusztítása, a védett területek zavarása, a szennyezés, a szemétlerakás...
Őslakosokon és nyaralókon egyaránt múlik, mit őrzünk meg unokáink számára Ábrahámhegy kincseiből.
Hétfő - csütörtök: 12:00-22:00
Péntek - szombat: 12:00-24:00
Vasárnap: 12:00-22:00
Telefonszám: 06-70/458-18-77
Az Ábrahámhegyi festőversenyek eladó festményei megtekinthetőek az Ábrahámhegyi Kultúrházban.
Ábrahámhegy településrendezési eszközeinek felülvizsgálatát megalapozó munkarész.
(93MB Zip fájl)
Helyi Épitési Szabályzat hatályos rendelete és mellékletei...
Államalapítás ünnepe augusztus 20
Bornapok 2024. augusztus 10
Főzőverseny 2024. augusztus 10
Bornapok 2024. augusztus 09
Bornapok 2024. augusztus 08
Bornapok 2024. augusztus 03
XIII. csoportos kiállítás 2024. augusztus 03
Bornapok 2024. augusztus 01.
Borverseny 2024. július 28.