"A folyóparton üres homokbánya
oda hordtuk nyáron a szemetet,
Villák között és kertek közt suhantunk
egy híd, egy lejtős út következett..."
(Pilinszky János: Frankfurt)
A "határfolyó" rangot a - népies nyelven - Séd patakocska azért kapta, mivel az Ábrahámi és a Rendesi hegyet, valamint ezek egymásra néző lejtőit majdnem három évszázadra sikerült közigazgatásilag szétválasztania. E lényegbevágó szerepkör inspirál most egy bővebb ismertetésre. Először ismerjük meg jelentőségét, majd rátérünk ember alkotta szerepkörének problémáira.
A patak földrajzi elnevezése inkább helyileg ismert. Két községgel keletre vagy nyugatra már alig számíthatunk arra, hogy sokan ismerik, annak ellenére, hogy a Balatonfelvidék jelentős hányadának, és a Káli medence teljes egészének, csapadékát ez szállítja a Balatonba. Patakszomszédai keleten a Csorsza, nyugaton Tördemicnél az Eger-víz. Az e kettő közötti 26 km-es távolság is mutatja, hogy a Burnót patakra komoly szerep hárul a csapadékvíz levezetésében.
A Burnót patakot a Káli medence fölött két ág táplálja. Északi ága a csicsói erdőben ered és a medence északi peremén halad. Ez az ág szárazabb időben általában kiszárad. Főága - a déli - Henye felső határában, az attól északra található Gyertyánosi kút nevű forrásból eredeztethető. A két ág között, a régió legmélyebb térszínén helyezkedik el a medence féltett tájvédelmi egysége, a Kornyi tó. A két ág Kisörspuszta felett találkozik. A medence ezen csücske egykor - 2-3 km 2 -nyi területen - teljesen vízzel borított volt. Közvetlen összeköttetés a Kornyi tó és a patak között ma már nincs.
Külön említést - és védelmet - érdemel a Burnót patak völgye. A patak vizes élőhelyéhez csatlakozóan (a homokbánya és a volt malom közti szakaszon) rendkívüli fajgazdagságban fordulnak elő a kérészek, álkérészek, szitakötők, fátyolkák - csupa olyan faj, amelyek fejlődése az itt még tiszta patakvízhez kötődik.
A patak vízbősége Cholnoky Jenő 1894 augusztusában végzett mérései alapján 4 liter másodpercenként. Ez igen csekély szám, ha az ugyanezen időben mért Eger patak 720 l/sec-os mérőszámához viszonyítjuk. Cholnoky ugyanezen év őszén, novemberben, ismét végzett méréseket. Az eredmény ekkor a Burnót esetében 7,7 l/sec, míg az Eger-víznél 665 liter másodpercenként. A nagy földrajztudós harmadik mérését szó szerint idézem:
"1895. április elején mértem végig harmadszor a patakokat, hóolvadás után, amikor a legnagyobb vízmennyiségeket remélhettem. S csakugyan egyes patakokra nézve megjegyezték az öregebb falusiak, hogy igen régen nem volt már olyan nagy vize egyik-másik pataknak, mint most."
A Burnót patak ekkor 690, az Eger-víz Tördemicnél 943 liter vizet szállított egy másodperc alatt a Balatonba. Tovább is Cholnokyt idézve:
"Roppant meglepő volt a máskor alig csörgedező Burnóti patak hatalmas áradása. Keresztültört az úton s rohanó sebesen zúdult alá. Pedig akkor már jól túl volt kulmináczióján. Csakhogy ez lassabban apadt meg a többinél, mert ennek nagyszerű raktára van Salföld és Kékkút között. Az egész nagy rétség el volt öntve vízzel s a nagy tó majdnem összeért a Kornyi-tóval."
A fenti mérések átlagának összehasonlítását mutatja alábbi táblázatunk:
|
1. vízgy.ter. km2 |
2. vízmenny l/sec |
3. vízm./vízgy l/sec/km 2 |
4. max/min |
Balatonfelvidék |
1085 |
4949 |
4,56 |
3,9 |
Zala és vízgy.-je |
2571 |
5636 |
2,19 |
3,4 |
Somogyi vízgy. |
1454 |
5450 |
3,75 |
7,5 |
Összesen |
5147 |
16.035 |
3,11 |
6,2 |
Burnót patak |
75 |
209 |
2,78 |
172 |
(Cholnoky Jenő 1894-95. évi mérési adatai alapján)
1. vízgyűjtő terület km 2
2. szállított átlagos vízmennyiség l/sec
3. területegységre vonatkoztatott vízmennyiség l/s/km 2
4. az áradási vízhozam a minimumhoz viszonyítva
Ekkora víztömeg bizonyára könnyen hajtotta Ábrahámhegy északi kijáratánál a Szent István völgyben a patakra települt vízimalmot, amely Pesty Frigyes 1864-es kéziratos helynévgyűjteményében "salföldi Burnót malmocska" néven, Jankó János néprajzi könyvében (1902) pedig Pusztamalom néven szerepel, míg az 1850-es kataszteri térkép szerint Fehér malom a legrégebbi elnevezés. Későbbi elnevezései: Csigó-malom, Leposa-malom, Szent István-völgyi malom. A hagyomány szerint római alapokra épült. Azt tartják, hogy a malmot a Csigó és Leposa családok építették át. A harmincas években a malom tulajdonosa, Leposa Kálmán kiíratta az épületre: Szentistvánvölgyi malom. Ismert tény, hogy ezidőben Salföld jóformán egész népessége itt őröltette meg minden gabonáját. Az őrlés díját nem pénzben, hanem a gabona megfelelő hányadának leadásával térítették.
A malom mindenkori tulajdonosai arról is gondoskodtak, hogy a garat ne csak hóolvadás után és esőzések alkalmával legyen működtethető. A malom feletti völgyrészben duzzasztómű építésével mesterséges tavat létesítettek, és ha kevésnek bizonyult a vízjárás, éjszakára elzárták a zúgónál a zsilipet. Az éjszaka folyamán felgyülemlett vízzel aztán nappal környezetkímélő módon, energiatakarékosan működhetett a malom. A környékbeli malmok között több olyan is volt, - pl. Diszelben, - amelyik nemcsak darált és őrölt, hanem víziturbinával felszerelve generátort hajtott, elektromos áramot szolgáltatva a lakosság számára. Nagy dolog volt ez akkor, a tökmagolajos pipics és petróleumlámpa világában...
Meg kell említeni, hogy e malomnál - egyáltalán nem környezetkímélő - fagázas hajtóművet is létesítettek, amely vízhiányos időkben is biztosította a működést... Az utolsó molnár Kiss József volt, aki az államosításkor elköltözött.
Az ötvenes évek után, amikor a malom már nem működött, az itt a közelben található homokkő felhasználásával kaszakövet készítettek az épületben. A hajdani Szentistvánvölgyi malom ma lakóházul szolgál.
A Műemlékfelügyelőség a malmot 1804. évi építésű, műemlékjellegű, barokk jelleget hordozó építményként vette nyilvántartásba.
Az Eger-víz patakkal való összehasonlítás érdekében idekívánkoznak még a következő tények: az Eger patak 36, a Burnót pedig 9 km hosszú. Az Eger patak vízgyűjtőjéhez olyan földrajzi "hatalmasságok" tartoznak, mint a Nyugat-Bakonyi Agártető 513 m-es és a Kabhegy 605 méteres magasságával. Az ember beavatkozását és a helyzet paradoxonát az a mára kialakult helyzet jelzi, hogy a fentiek ellenére az Eger patak jó pár esztendeje esetenként száraz mederrel tátong, a Burnót pedig ugyanúgy csordogál, mint száz évvel ezelőtt...
A Burnót Kisörspuszta után kezdődő szurdok-völgyének kialakulására vonatkozólag két elméletet is ismerünk. Cholnoky Jenő szerint: "...a Burnót patak aztán a Kisörs melletti szűk völgybe ér, s kedves szurdokkal töri keresztül a homokkő hegységet, hogy szép Ábrahámi szőlők közt elérje a Balatont." Lóczy Lajos erről azt írja, hogy a patak áttörése a homokkő rögön elég csodálatos, olyan rejtélyesen tűnik fel az odavalók előtt, hogy mesterségesnek tartják, s az átvágást természetesen a rómaiaknak tulajdonítják.
Az elemi iskolában a tanító szájából egykor még az is elhangzott, hogy "az átvágás kőzetanyagából emelték a Böktetőt..."
A Kornyi tó fenékszintje 137 m a tengerszint felett, ennél valamivel több a Burnót medrének szintje. A Balaton vízszintje átlagosan 106 m körül van. Belátható, hogy ez a mintegy 30 méteres szintkülönbség a kb. 4 km-es hosszon elosztva jelentős vízsebességet hoz létre, olyannyira, hogy a pataknak nincs lehetősége a Káli medencéből felszedett homokot leraknia útközben.
Ez az oka annak, hogy ábrahámhegyi torkolatánál oly bársonyos fövenyszőnyeget hoz létre, amely párját ritkítja a Balaton északi köves partvidékén az itt fürdőzők örömére.
Hétfő - csütörtök: 12:00-22:00
Péntek - szombat: 12:00-24:00
Vasárnap: 12:00-22:00
Telefonszám: 06-70/458-18-77
Az Ábrahámhegyi festőversenyek eladó festményei megtekinthetőek az Ábrahámhegyi Kultúrházban.
Ábrahámhegy településrendezési eszközeinek felülvizsgálatát megalapozó munkarész.
(93MB Zip fájl)
Helyi Épitési Szabályzat hatályos rendelete és mellékletei...
Államalapítás ünnepe augusztus 20
Bornapok 2024. augusztus 10
Főzőverseny 2024. augusztus 10
Bornapok 2024. augusztus 09
Bornapok 2024. augusztus 08
Bornapok 2024. augusztus 03
XIII. csoportos kiállítás 2024. augusztus 03
Bornapok 2024. augusztus 01.
Borverseny 2024. július 28.