"Emberi táj ez. Dolgos kéz alkotta magának,
formálgatva a lét kényszere s kedve szerint,
s nyájassá szelidült a kietlenség, a vadonból
emberi otthon lett, életadó hagyomány."
(Keresztúry Dezső: Dunántúli hexameterek)
A pannon táj tapolcai medencéjének földtani érdekessége, hogy területén a fehér mészkő, a vörös bauxit és a szürke bazalt egyaránt fellelhető. E színes palettához társul a délkeleti oldalon Ábrahámhegy és vidéke bársonyos homokjával és a permi korszakból származó homokkövének enyhén veres színezetével.
Mindezek tudója és vallatója a századelőn Lóczy Lajos (1849-1920) volt, a magyar természettudományos földrajz megteremtője. Ő a Balatonfelvidék kutatása közben a Káli medencéből egy vödör homokot küldött Dr.Vendl Aladár nevű munkatársának, hogy azt laboratóriumi vizsgálatnak vesse alá. S az eredmény: a szintén jónevű geológus a túlnyomórészt kvarcanyag között vagy tucatnyi másmilyen ritka ásványfajtát vélt felfedezni (magnezit, melonit, rutil, disztén, sztaurolit, turmalin, cirkon, epidot, korund, augit, biolit, klorit és mikrolin). Lehet, hogy e sok ritka kőzet neve az átlagember számára nem sokat mond, mégis érdemes felsorolni őket, mivel Ábrahámhegy egyik jellegzetességét képviselik, helyük van a természet rendjében és szerepük a környezet alakulásában.
Ilyen homokszemek szóródtak évtizedeken át Ábrahámhegy főutcájára, mivel az üveggyártásra igen alkalmas homokot a szállító vállalat teherautói a kisörsi lelőhelyről ezen az útvonalon szállították először a tomaji, majd a révfülöpi, végül a gulácsi vasútállomásra, ahonnan átrakás után jutott tovább a feldolgozás helyére, például a zagyvapálfalvi üveggyárba. A bánya sokáig megfelelő munkaalkalmat is biztosított a falu lakosai számára. A nyolcvanas évek végén a szállítás útvonala - szerencsére - megváltozott: új út épült észak felé, mely által Ábrahámhegyről rövidebben lehet eljutni a régió központjába, Tapolcára.
Ábrahámhegy történetének kutatása nem könnyű feladat, mivel ilyen címszó alatt a legtöbb irattári emlékben, helységnévtárban nem szerepel: e településnek - egészen a legújabb időkig - mindig valamely szomszédos községhez kapcsoltan kellett átélnie a történelem viharos, vagy éppenséggel háborútól mentes napjait. Ez a tény szükségessé teszi, hogy a régió történetének részletes tárgyalása előtt megismerjük, hogy a helység az egyes korokban, időszakokban hova tartozott.
A mai Ábrahámhegy, a középkorban "Ábrahám-falu", - Kisörspusztát is beleértve - a népesebb települések közé számított. Lakossága megközelítette az 1000-es létszámot, ami akkoriban kiemelt települést jelentett: évente egy alkalommal országos vásárt is tarthatott. A Kisörs névvel kapcsolatban itt kell elmondanunk, hogy az Ábrahámhegyhez tartozó berki területnek valós neve Kisörspuszta, vagy népies elnevezés szerint Bugyberek. A Kisörs megjelölés valójában az Ábrahámhegytől mintegy 3 km-re található, 306 m magas Örsi hegy oldalában és lábánál települt lakott részre vonatkozott, melynek nevét 1949-ben a belügyminiszter - Badacsonytomajhoz tartozóan - Badacsonyörsre változtatta.
Ábrahámhegy prosperáló fejlődésének hosszú időre végett vetett az iszlám világ Európa felé történő terjeszkedése, így a török visszavonulása után, a XVII. században szinte a nulláról kellett újraindulni. Ezeket a lépéseket a település már a kettéosztottság állapotában tette meg. Az elválasztó határ a Burnót patak volt: a nyugati oldal Salföld-Ábrahám, a kelet felé eső rész pedig Rendes-Ábrahám néven élt tovább. Ebben a megosztottságban két évszázad telt el (aminek nyomai még ma is észlelhetők), de az itt lakók az egyesítés szándékáról sohasem mondtak le. A megmegújuló kérelmek sora csak 1942-ben járt némi eredménnyel. Zala vármegye alispánja (Bődy Zoltán) 29689/ni-1942. sz. határozatával helyszíni szemlét tűz ki az egyesítés részleteinek tisztázására. Ennek értelmében 1942-ben kezdeményezik Ábrahámhegy Balatonrendeshez történő csatolását (Zala megye, tapolcai járás).
1950-ben a tanácsrendszer bevezetésekor az "egyesítés" Balatonrendes néven megtörténik, egyben a közös községet Veszprém megyéhez csatolják
1950-65-ig önálló tanáccsal rendelkezik, továbbra is Balatonrendes néven
1965-től Balatonrendes (ezen belül Ábrahámhegy) Salfölddel együtt képez közös tanácsú községet
1970-től közös tanáccsal Badacsonytomaj nagyközség társközsége
1977-től a Balatonrendes közigazgatási egység nevet Ábrahámhegyre változtatják (ez egyúttal leválasztás Badacsonytomajról)
1991-től Balatonrendes különválik, Ábrahámhegy a teljes függetlenség állapotába kerül.
Szeghalmy Gyula a Dunántúli Vármegyék Veszprém megyéről szóló kötetében (Bp.1939.) így ír:
"Ábrahámhegynél a víz találkozót ad az erdőnek. Festői részletekben gazdag, pompás tájak következnek. Szép telepítésű szőlők, hangabokrokkal, galagonyásokkal borított hegyoldalak, sűrű bükk, tölgy és égererdők, selyemfüvű tisztások és a tisztásokon átfutó kristályvizű patakok váltják egymást. Innen már egészen jól látszik a Tomaj és Tördemic között minden előhegy nélkül 438 méter magasságba nyúló Badacsony jellegzetes alakja."
Ezek után határoljuk körül Ábrahámhegy község jelenlegi területét, vizsgálva mind a bel-, mind a külterületek együttesét. A nyugat felőli szomszéd Badacsonyörs. Itt a 71 sz. főútvonal melletti 52-es vasúti őrháztól a Kápolnavölgy északkeleti meghosszabbításával húzhatjuk meg a határvonalat. Rendes felé a községhatár most van kialakulóban: valószínűleg az Ábrahámhegy-Újtelep melletti, terméskőből épített Rendeshegyi úttól 2-300 méterrel keletre fog húzódni. Ez a tó partvonalából kb. 2,8 km hosszat jelent. E vonallal párhuzamosan, 2-2,5 km-re a hegyek felé rajzolódik ki az északi határ, megosztva Rendes, Kékkút és Salföld szomszédságával. E csekélynek tűnő, mintegy 7 km 2 -es területhez hozzátartozik még 5 km2 -nyi balatoni vízfelület. Ez a 700 ha terület 1220 kat. hold földet jelent, melynek 60 %-a szórványosan beépítettnek minősíthető (1 kat.h. 5744 m2 ). A külterület nagy része erdő, rét és nádas, így elég kevés terület marad a mezőgazdasági művelés számára. Ez a tény meghatározó jellegű a jelenleg itt élő 540 főnyi állandó lakosság foglakoztatottsága szempontjából.
Hétfő - csütörtök: 12:00-22:00
Péntek - szombat: 12:00-24:00
Vasárnap: 12:00-22:00
Telefonszám: 06-70/458-18-77
Az Ábrahámhegyi festőversenyek eladó festményei megtekinthetőek az Ábrahámhegyi Kultúrházban.
Ábrahámhegy településrendezési eszközeinek felülvizsgálatát megalapozó munkarész.
(93MB Zip fájl)
Helyi Épitési Szabályzat hatályos rendelete és mellékletei...
Államalapítás ünnepe augusztus 20
Bornapok 2024. augusztus 10
Főzőverseny 2024. augusztus 10
Bornapok 2024. augusztus 09
Bornapok 2024. augusztus 08
Bornapok 2024. augusztus 03
XIII. csoportos kiállítás 2024. augusztus 03
Bornapok 2024. augusztus 01.
Borverseny 2024. július 28.